Saturn Makina

Satürn Makina Elektrik Elektromekanik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Adres: Egemenlik Mah. 6106/52 Sok. No: 11 Geri Kazanımcılar Sanayi Sitesi, Işıkkent/Bornova/İzmir
Telefon/Fax: +90 232 433 1323
E-posta: iletisim@saturnmakina.com.tr

Sektörel Tanıtım Firması Haberortak.com ile Röportajımız

  • 29 Ekim 2018

Mobil filtrasyon sistemimizle temiz hava sahası

Satürn Makine yüzde 100 yerli ürettiği mobil filtrasyon sistemi Duman Avcısı ile firmalara maksimum sağlıklı çalışma ortamı sağlıyor. Söz konusu ürün hakkında bilgi aldığımız röportajımızda, Satürn Makine Firma Ortağı Can Tunçsan`dan Duman Avcısı`nın çalışma prensibini de öğrendik.

Tasarım ve Ar-Ge temelinden gelen mühendislik tecrübesi ile Satürn Makine; piyasanın ihtiyacı olan teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla KOSGEB destekli olarak İzmir’de kuruldu. Standart ürünleri ile piyasaya kalitesini kanıtlayan firma asıl olarak özel ürün tasarım ve imalatı üzerine hizmet vermektedir.

Öncelikle Satürn Makina hakkında bilgi alabilir miyiz?

Güven ve kalite odaklı çalışma prensipleri doğrultusunda, konusunda uzman ekibimizle gelişen teknolojiyi en iyi biçimde kullanarak müşteri memnuniyetine odaklı üretim yapıyoruz. Müşterilerimize güven ve kalitenin yanı sıra kesintisiz hizmet ve koşulsuz müşteri memnuniyeti ile servis farkını yaşatma hedefinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Endüstriyel üretim sürecinde ortaya çıkan dumanın var olduğu bir ortamda, sağlıklı çalıma ortamı nasıl sağlanır?

Her hangi bir kaynaktan çıkan dumanlar potansiyel olarak bir çeşit kimyasal tepkimedir ve fiziksel sağlık sorunları yaratabilir. Günümüzdeki birçok endüstriyel sektörde yüzlerce çalışan buna maruz kalmaktadır. Özellikle endüstriyel üretim sürecindeki en büyük duman ve gaz kaynağı kaynak işlemidir. Çalışanların bu riskten korunması sağlanmalıdır. Kısa ve uzun vadede çalışanlar üzerinde kalıcı etkiler bırakabilir. Bu amaçla minimum efor sarf ederek maksimum sağlıklı çalışma ortamı sağlanmalıdır.

Üç adımda basitçe yöntemi şu şekildedir:

1)Belirleme: Risk kaynağını oluşturan zararların tespit edilmesi.

2)Değerlendirme: Zararların ortadan kaldırılması için gerekli araştırma.

3)Çözüm: Uygun ekipman ile değerlendirme aşamasında yapılanların sonuç prosesinin kontrolü.

Hava emisyonunun olduğu yerlerde insan sağlığını koruyucu önlemler alınabilir mi?

İlk başta emisyonun kelime anlamını kavramak gereklidir. Emisyon mana olarak çıkmak, yayılmak ve ortaya çıkma anlamına gelmektedir. Bu durumda temiz havaya karıştırılan her kaynak emisyona neden olur. Bunları zararlı yada zararsız olarak ayırmamak gereklidir; ancak zararlı emisyon insan sağlığını tehdit ettiği için minimum değerde tutulmalıdır. Bu değere müdahale ediliyor ise kaynağın bulunduğu bölgede insan sağlığını koruyucu önlemler alınması gereklidir. Bu da; ancak kaynağında çözüm ile mümkündür.

Peki, duman ve gaz aslında aynı şey midir?

En büyük yanılgı dumanla gazın aynı olduğunu düşünmektir. Ancak duman aslında havada uçuşan gözle görülebilen veya görülemeyen partiküllerin bütününe verilen isimdir. Kısacası duman aslında bir çeşit tozdur. Örnek verecek olursak kaynak dumanı kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan metal ve metal oksit partikülleridir. Diğer tüm dumanlar da buna benzerdir. Gazlar ise renksizdir ve çoğu gözle görülmez. Duman gibi kolay tespit edilemez. Bu yüzden duman ve gazların temizlenmesi birbirinden farklıdır.

Duman Avcısı tamamen yerli bir üretim mi?

Satürn Makine tarafından yerli olarak Avrupa standartlarının üzerinde tasarlanmış mobil filtrasyon ihtiyacını karşılamak için üretilmiş bir üründür. ISO 9001-2008 üretim ve kalite yönetimi ile belgelendirilmiş ve ülkenin dışa bağımlılığını azaltmak amacı ile uygun, ekonomik olarak üstün özelikleri ile sizlerin kullanımına sunulmuştur.

Söz konusu ürün nasıl çalışıyor?

Sadece enerji bağlantısı yapılarak ihtiyacınız olan tüm kullanım alanlarında güvenle kullanılabilir. Ağırlık ve denge oranı sayesinde akrobat kolla devrilmeden istediğiniz açıda emiş yapma imkanı sağlar. Standart özellikleri sayesinde kullanım sırasında ayrı bir müdahaleye ihtiyaç duymaz. Filtre dolduğunda otomatik olarak kapandığı için her daim temizleme garantisi sağlar.

Endüstriyel bir ürün olması ve üstün tasarım özellikleri sayesinde hiçbir firmanın sunamadığı özellikleri size sunmaktadır. Kaliteli, sağlam işçiliği sayesinde çok uzun yıllar boyunca çalışması düşük yatırım maliyeti imkanı tanıyor. Olası yanlış kullanımlardan veya dikkatsizliklerden dolayı oluşabilecek kazalarda yaralanmaları azaltmak amacı ile tüm keskin köşeler kaldırılmıştır. Makina statik toz boya ile boyanmış ve zorlu çalışma koşullarına uygun imal edilmiştir. Hiçbir firmanın sunamayacağı maliyetlerde filtre sarfiyatı vardır. Ön kapağı filtre değişimini ve bakımını olması gerektiğinden daha kolay hale getirmiştir.

Kullanıcılara ne gibi fayda sağlıyor?

Yerli ürün olması sayesinde tüm yedek parça ve servis ihtiyaçlarını hızlı ve ekonomik karşılamanızı sağlar. Yabancı ürünler yerine Türkiye ekonomisine katkı sağlarsınız. Tamamı yüzde 100 yerli üretim olmasından dolayı Türkiye şartlarına yüzde 100 uygunluğu garantilemiş olursunuz. İki yıl garanti ve beş yıl yedek parça sağlama garantisi de ayrıca sunmaktadır.